Szukane słowo

artykuł obraz

Bogdan

Spotkanie na temat NSZ

Spotkanie NSZ w Katowicach

Dnia 10 stycznia 2009 roku odbyły się wykłady dotyczące Narodowych Sił Zbrojnych. W katowickim spodku zebrało się ok 60-70 pasjonatów historii.

Pierwszy wykład dotyczący ogólnej historii ruchu narodowego, oraz samego NSZ poprowadził Tomasz Kurpierz z Katowickiego oddziału IPN. W swoim przemówieniu zawarł podstawowe informacje o organizacjach patriotycznychdziałających od okresu międzywojennego aż do pierwszej dekady systemu komunistycznego.

Kolejnym wystąpieniem była opowieść o własnych losach Stanisława Turskiego (obecnego prezesa Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na Śląsku).Kombatant zaczął od odczytania własnych przeżyć związanych z jego działalnością w Brygadzie Świętokrzyskiej. Opowiedział o wielu akcjach w których brał udział, dodając do tego osobiste wspomnienia, oraz refleksje.

Następnie był czas na zadawanie pytań. Młodzi ludzie zadali Prezesowi NSZ na Śląsku mnóstwo pytań na temat działalności w brygadzie, osobistych wspomnień I przeprowadzanych akcji.

Kolejne , już ostatnie wystąpienie należało do Tomasza Greniucha, autora książki “Król Podbeskidzia”. Mieliśmy okazję usłyszeć fragmenty wydarzeń, których całość zawarta jest we  wspomnianej książce. Życiorys Henryka Flame, tak mocno związany z podziemiem antykomunistycznym zaciekawił wszystkich zgromadzonych. Po zakończeniu ostatniego z wykładów dowiedzieliśmy się że tego typu wykłady będą organizowane cyklicznie.

Bogdan