Szukane słowo

artykuł obraz

onr

Wyrok na polskich patriotów

Sąd w Strzelcach Opolskich skazał trzech członków ONR-u za salut rzymski na karę 6 miesięcy w zawieszeniu na trzy lata, tysiąc złotych grzywny, dozór kuratorski oraz zakaz publicznego wykonywania gestu

Sędzia Piotr Stanisławiszyn w uzasadnieniu wyroku powiedział: - Zgodnie z tym co mówił biegły dr Dariusz Libionka, ten gest skompromitował się po roku 1939 i nie ma zgody w ocenie sądu na tego rodzaju patriotyzm. Jest to zdaniem sądu źle pojmowana tradycja i nie jest akceptowane ani przez sąd, ani społeczeństwo, ani prawo międzynarodowe.

Sędzia zakazał publicznego wykonywania gestu, by jak powiedział, dać narzędzie policji i prokuraturze w przypadku kolejnych spraw dotyczących wykonywania publicznie tego gestu.


Wyrok nie jest prawomocny, oskarżony już zapowiedział, że będzie się odwoływał.

Prokurator Jacek Celiński żądał dla trzech oskarżonych 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz 1500 zł grzywny i dozór prokuratora. Na rozprawie stawił się tylko jeden oskarżony Krzysztof S. - Żadna kara nie zmieni mojego sposobu myślenia, nie jestem faszystą i dziwię się, że za podniesienie ręki przypisuje mi się ideologię, której nie wyznaję. Kara nie wypełni celów prewencyjnych - mówił przed wysłuchaniem wyroku oskarżony.

W sądzie w Strzelcach Opolskich trwała rozprawa dotycząca tzw. hajlowania członków ONR-u na Górze Św. Anny. Prokuratura oskarżyła ich o publiczne propagowanie ustroju faszystowskiego w 2006 i 2007 roku podczas składania kwiatów pod pomnikiem Powstańców Śląskich na Górze św. Anny.

Źródło: Gazeta Wyborcza

onr