Szukane słowo

artykuł obraz

onr

Film o Brygadzie Świętokrzyskiej

Pokaz filmu Brygada Świętokrzyska – Kraków, 21 stycznia 2008 r.
Prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego prof. Tomasz Gąsowski, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Marek Lasota oraz Dyrektor Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie Antoni Weyssenhoff zapraszają na premierowy pokaz filmu dokumentalnego Brygada Świętokrzyska w reżyserii Dariusza Walusiaka.
Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat zafałszowanej historii Narodowych Sił Zbrojnych z udziałem historyków: prof. dr. hab. Czesława Brzozy, prof. dr. hab. Tomasza Gąsowskiego, Leszka Żebrowskiego i dr. hab. Jana Żaryna.
Pokaz będzie miał miejsce 21 stycznia 2008 r. o godz. 17.00 w kinie PARADOX (w budynku Centrum Młodzieży), przy ul. Krowoderskiej 8, I piętro.
Brygada Świętokrzyska – historia jednej z największych formacji polowych NSZ opowiedziana przez jej żołnierzy. W styczniu 1945 r. Brygada jako jedyna zwarta jednostka partyzancka przeszła na Zachód i połączyła się z armią amerykańską gen. Pattona. Film odkłamuje historię Narodowych Sił zbrojnych, które w propagandzie komunistycznej określano mianem bandytów. W filmie wykorzystano inscenizacje.
Film zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Serdecznie zapraszamy.

onr